(شبکه آسمان) SKY NET

نویسنده: مرصاد جعفری

شبه علم از خرافات تا واقعیت...

دوشنبه 20 آذر 1391

هر ساله شاهد اخباری از سوی مراکز اطلاع رسانی نامعتبر در زمان های خاص هستیم.

شبه علم و خرافات معمولا بین مردم وجود داشته و بسیاری خواسته و ناخواسته با آن درگیر هستند. خصوصا در زمینه نجوم و ستاره شناسی که از بدو تولد این علم باستانی در بین اذهان مردم همواره مرز خرافه و واقعیت بسیار باریک بوده.
از ابتدا پنداشته می شد که سرنوشت مردم به موقعیت ستارگان گره خورده و این کج فهمی علمی زمانی رشد و نمود پیدا کرد که سرنوشت امپراطوری های بزرگ  از جمله چین و... به وسیله ستارگان و یا حتی با رد شدن شهاب تغییر می کرد!


اما این خرافه ها در قرن حاضر به شکل دیگری در بین مردم و عموم جا باز کرده.
در کشور ما ایران، هر هفته صفحات آخر مجلات موسوم به زرد به طالع بینی نجومی پرداخته و کار تا جایی بالا گرفته که حتی به تفکیک ماه و روز نیز سرنوشت مردم رو پیش بینی می کنند! غافل از اینکه با اضافه شدن یکی از صور فلکی به 12 صور فلکی منطقة البروجی ( صورت فلکی مارافسای ) قاعده این پیش بینی واحی کاملا به هم ریخت و نگارنده که متولد شهریور ماهه دچار سردرگمی شد که تاریخ تولد وی مصادف با حضور خورشید در صورت فلکی مار افسای است یا صورت فلکی دوشیزه!  ( این رو هم اضافه کنم که صورت فلکی مارافسای بین صورت فلکی اسد و دوشیزه در صور منطقة البروجی قرار دارد)
از بحث دور نشیم.
اما شبه علم به این طالع بینی ها کفایت نمیکنه و همچنان دست به کاره!!
چند سالی می شه که با ورود به ماه شهریور بحث دیده شدن سیاره مریخ به اندازه ماه مطرحه! و در زمان مقرر وقتی مردم چیزی نمیبینند به راحتی از اذهان ، این دروغ علمی پاک میشه و دوباره سال بعدو روز از نو روزی از نو!بحث بعدی پایان دنیا در 21 دسامبر 2012 که حتی فیلمی پر فروش هم به خاطر اون ساخته شده. یعنی حدودا از زمان نگارش این مطلب، دنیا 10 روز دیگه نابود میشه!! این خرافه از پایان یافتن تقویم اقوام مایا بر سر زبان ها افتاد. و خیلی از مردم دنیا از جمله مردم ایران هم اونو باور دارند.توجیه علمی این خرافه این بوده که زمین و خورشید و مرکز کهکشان راه شیری در یک راستا قرار می گیرن و قطبین مغناطیسی زمین تغییر مکان می دهد و این امر موجب فعل و انفعالات و نابودی سیاره  زمین می شود!
غافل از اینکه هر سال در چنین تاریخی زمین و خورشید ومرکز کهکشان در یک راستا قرار میگیرن اما نمیدانیم چرا اتفاقی نمی افته!!!
اما بحث اینجا پایان پیدا نمیکنه، حالا موضوع جدیدی مطرح شده و اون هم تاریکی 3 روزه زمینه.
این بحث هم از جایی شروع شد که مراکز نجومی معتبر برای رفع شبه در اذهان مردم درباره نابودی زمین در دسامبر 2012  اعلام کردند که در پایان سال 2012 چرخه 11 ساله فعایت مغناطیسی خورشید از سر گرفته میشه و تشدید میشه و این امر موجب روانه شدن طوفا نهای خورشیدی ( ذرات باردار خورشید ) به سمت زمین میشه و تنها پیامد اون نمایان شدن پدیده زیبای شفق قطبی در عرض های جغرافیایی بالای سیاره ما می باشد و در بدترین حالت موجب اختلال در عملکرد ماهواره و ارتباطات رادیویی می شود که سردمداران خرافه از این امر سواستفاده کرده و بحث تاریکی 3 روزه را مطرح کرده اند.


در پایان باید بگم که در این وان افسای! رسانه ها و خود مردم دو وظیفه مهم دارند.
1. وظیفه رسانه ها: پخش اخبار درست از پایگاه های معتبر علمی و عدم انتشار اخبار کذب و نامعتبر
2. وظیفه مردم: که بسیار هم ناچیزه، وقت گذاشتن برای مطالعه ( البته منظورم مطالعه فال نیست!!)

مرصاد جعفری
کارشناس آب و هواشناسی


  برای کسب اطلاعات بیشتر از این دروغ های علمی اینجا (وبسایت دانش فضایی) را کلیک کنید. 
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها