(شبکه آسمان) SKY NET

نویسنده: مرصاد جعفری

آسمان وصور فلکی آبان ماه (بخش دوم)

سه شنبه 11 آبان 1389

در این شب ها حوالی ساعت 23  اگر به طرف شرق و جنوب شرق آسمان نگاه کنید صورت فلکی بزرگ و با شکوه جبار یا شکارچی  قابل رؤیت است. این صورت فلکی میزبان ستاره ها و اجرام بسیار زیبایی است.

در قسمت زیر بغل شکارچی ستاره ای بسیار بزرگ قرار دارد که یک غول نارنجی است و یکی از بزرگترین ستارگان کهکشان راه شیری است و 429 سال نوری با ما فاصله دارد. به سبب همین بزرگی است که علی رقم فاصله بسیار زیادش با ما با چشم غیر مسلح قادر به تشخیص رنگ نارنجی آن هستیم. این ستاره ابط الجزا(Betelgeuse) نام دارد.

 اما پرنورترین ستاره این صورت فلکی رجل جبا ر(Rigel)  نام دارد، به معنای پای چپ شکارچی. رجل جبار به عنوان ستاره آلفای شکارچی هم معروف است. فاصله این ستاره با ما 777 سال نوری است و دارای قدر ظاهری 0.15 است و هفتمین ستاره پرنور آسمان است.

  از مشخصه های جالب این صورت فلکی، 3 تا ستاره ای هستند که به صورت  افقی کنار هم قرار گرفتند و به کمربند جبار مسوم اند.

 در جنوب کمربند جبار شمشیر جبار قرار دارد که یکی از اجرام بسیار زیبای آسمان در آنجا جا خوش کرده است، یعنی سحابی پرنور و بسیار شگفت انگیز جبار یاM42 که با یک دوربین دوچشمی به خوبی قابل رؤیت است. این سحابی از جمله سحابی های نشری آسمان است که در حال حاضر ستاره ها و منظمومه های ستاره ای زیادی درآن درحال شکل گیری است. (تصویر پایین)

 در قسمت جنوب غرب آسمان صورت فلکی حوت جنوبی از جمله صورفلکی مهم است که پذیرای یکی از همسایگان نزدیک خورشید است. این ستاره فم الحوت یا دهان ماهی نام دارد و فاصله آن از ما 25 سال نوری است. فاصله این ستاره را با ستاره رجل جبار در صورت فلکی جبار مقایسه کنید.

 

 اما از جمله صورت های فلکی بزرگ آسمان میتوان صورت فلکی اسب بالدار یا فرس عظم (Pegasus) را نام برد که شکل چهار گوش آن در آسمان به خوبی نمایان است. پرنورترین ستاره این صورت فلکی انیف(Enif) نام دارد.

 

 چسبیده به این صورت فلکی در سمت چپ آن، صورت فلکی  معروف آندرومدا یا زن زنجیر به پا قرار دارد . پرنورترین ستاره این صورت فلکی الفرس نام دارد که دارای قدر ظاهری 2.06 است ویکی از چهار گوشه صورت فلکی اسب بالدار است ولی متعلق به صورت فلکی آندرومدا. دراین صورت فلکی نزدیکترین کهکشان غول پیکر به کهکشان ما قرار دارد.  کهکشان آندرومدا یا  M31.این کهکشان با ما 2میلیون وپانصدهزار سال نوری فاصله دارد.

 در این شبها پرنورترین شی قابل رؤیت در آسمان به غیر از ماه، سیاره مشتری است که در  صورت فلکی حوت قرار دارد و اگر با یک دوربین دوچشمی معمولی به آن نگاه کنیم، 4 قمر گالیله  ای آن را به صورت نقاط نورانی در کنار مشتری خواهید دید.

 

 

 تقدیم به شیفتگان آسمان.

 مرصاد جعفری
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها