(شبکه آسمان) SKY NET

نویسنده: مرصاد جعفری

سحابی گل رز!!

سه شنبه 24 اسفند 1389

 آیا سحابی گل رز می‌توانست با نام دیگری اینقدر دلنشین به نظر برسد؟ ظاهرا نام بی‌روح NGC ۲۲۳۷ که در «فهرست عمومی جدید» به این سحابی اطلاق شده است، نمی‌تواند چهره گلگون این سحابی را از زیبایی بیاندازد. در درون سحابی یک خوشه باز از ستارگان جوان جای گرفته است که NGC ۲۲۴۴ نام گذارده شده است. این ستارگان حدود ۴ میلیون سال پیش از مواد موجود در سحابی تشکیل شده‌اند و بادهای ستاره‌ای آن‌ها حفره‌ای را در میان این سحابی ایجاد کرده است که به وسیله لایه‌ای از غبار و گاز داغ احاطه شده است. نور فرابنفش حاصل از ستارگان داغ این خوشه باعث درخشش سحابی اطراف آن شده است. سحابی گل رز در حدود ۱۰۰ سال نوری پهنا داشته و در فاصله ۵۰۰۰ سال نوری از ما قرار گرفته است. این سحابی را می‌توان به کمک یک تلسکوپ کوچک در صورت فلکی تکشاخ مشاهده کرد.

منبع: ماهنامه نجوم


کالیفرنیا در فضا چه می کند؟!!

سه شنبه 24 اسفند 1389

                                                          NGC ۱۴۹۹: سحابی کالیفرنیا

در گذر از بازوی جبار کهکشان راه شیری، این ابر کیهانی بطور اتفاقی شکل کالیفرنیا در ساحل غربی آمریکا را تداعی می‌کند. خورشید ما نیز در فاصله­ای حدود ۱۵۰۰ سال نوری از سحابی کالیفرنیا و در بازوی جبار کهکشان راه شیری قرار گرفته است. این سحابی که با نام NGC ۱۴۹۹ نیز شناخته می‌­شود، یک سحابی نشری کلاسیک است که در حدود ۱۰۰ سال نوری پهنا دارد. در بسیاری تصاویر، رنگ غالب سحابی کالیفرنیا قرمز است. این نور قرمز نشان دهنده اتم­های هیدروژن‌هایی است که الکترون‌هایی که از طریق تابش ستاره­ای پرانرژی از دست داده‌اند را دوباره به به دام انداخته‌اند. در تصویر بالا هیدروژن با رنگ سبز مشخص شده است در حالی که سیلیکون با رنگ قرمز و اکسیژن با رنگ آبی مشخص شده‌اند. به احتمال زیاد ستاره خی- برساووش که روشن، داغ و آبی فام است و خارج از لبه سمت راست تصویر قرار گرفته باعث نورانیت شدیدی است که بیشتر گاز سحابی را یونیزه کرده است. تلسکوپی با میدان­ دید باز که زیر آسمان تاریک به سمت صورت فلکی برساووش که زیاد هم از خوشه پروین دور نشده نشانه رفته باشد می‌تواند سحابی کالیفرنیا که مرتب هدف عکاسان نجومی قرار می‌­گیرد را به تصویر بکشد.

منبع: ماهنامه نجوم


از شاتل ها چه خبر؟ (برگرفته از سایت آسمان شب ایران)

چهارشنبه 11 اسفند 1389

 شاتل فضایی دیسكاوری  با موفقیت به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) ملحق شد.

به گفته ناسا، این شاتل روز شنبه ساعت ۱۵:۰۴ به وقت شرق آمریکا در ایستگاه بین المللی فضایی (ISS) مستقر شد.دیسکاوری پنجشنبه گذشته آخرین ماموریت خود را از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا آغاز کرد.

ماموریت شاتل در مجموع ۱۱ روز به طول خواهد انجامید که طی آن یک اتاقک تازه ذخیره مواد و یک روبات پیشرفته شبیه انسان را تحویل ایستگاه بین المللی فضایی خواهد داد.پس از این فقط دو پرواز، توسط شاتل های اِندِوِر و آتلانتیس، باقی مانده است.

دیسکاوری اولین بار در سال ۱۹۸۴ پرتاب شد، و این سفر سی و نهمین ماموریت آن است.زمانی که شاتل ها بازنشسته شوند، قرار است فضانوردان احتمالا تا اواسط دهه جاری با راکت سویوز متعلق به روسیه راهی ایستگاه فضایی شوند.چند شرکت آمریکایی امیدوارند با تکیه بر وسایل نقلیه فضایی تازه، در موقعیتی برای فروش خدمات پرتاب به ناسا قرار گیرند.

ناسا برنامه دارد این ماموریت ها را در ماه های آینده انجام دهد.انتظار می رود که ناوگان شاتل پس از بازنشستگی در موزه ها به نمایش درآید.دیسکاوری به عنوان "عضو ممتاز ناوگان شاتل ها" شناخته می شود و هر دو بار پس از انهدام شاتل "چلنجر" و "کلمبیا" ماموریت های بازگشت به فضا به دیسکاوری سپرده شد.

سایت آسمان شب ایران
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها