(شبکه آسمان) SKY NET

نویسنده: مرصاد جعفری

شفق قطبی اعجاب انگیز سرخ رنگ به همراه نوار راه شیری و ابرهای ماژلانی در آسمان ویکتوریای استرالیا

دوشنبه 17 بهمن 1390


چرا آسمان سرخ می‌درخشد؟ علت آن شفق قطبی است. هفته‌ی گذشته طوفان خورشیدی که منشاء اصلی آن لکه ی خورشیدی فعال ناحیه  1402 بود با پرتاب ذراتی به سوی زمین موجب برانگیخته‌شدن اتم‌‌های اکسیژن در بالای جوِ زمین شد. هنگامی‌كه الکترون‌های عناصر برانگیخته شده به حالت اصلی خود برمی‌گردند نورسرخی از خود تابش می‌کنند. زمانی‌كه اتم‌های اکسیژن در نواحی پایین‌تر جو زمین برانگیخته شوند؛ این تابش اغلب سبز خواهد بود. این شفق قطبی سرخ در تصویر بالا، هفته‌ی پیش فقط در بالای افقی در نزدیکی شهرفلیندرز در ویکتوریای استرلیا دیده شد.  در آسمان آن شب اجرام آشنای دیگری هم در دوردست می‌درخشیدند؛ مثل صفحه‌ی مرکزی کهکشان راه شیری در چپ، و کهکشان‌های اقماری راه شیری یعنی ابر ماژلانی بزرگ و کوچک در راست.  علت اینکه چرا آسمان آن شب به جز سرخ ،سبز هم نمی درخشید هنوز ناشناخته باقی‌مانداست.

امتیاز عکس: ( ALEX CHERNEY ( TERRASTRO TWAN
مترجم: ساناز مصطفی زاده
ماهنامه نجوم


در آسمان این شب های تهران چه اجرامی قابل رؤیت است؟

دوشنبه 10 بهمن 1390

خیلی ها تصور می کنند در آسمان شهرهای بزرگی مثل تهران به علت آلودگی شدید هوا و آلودگی نوری دیگر ستاره ای قابل رؤیت نیست و مردم این گونه شهرها محروم از زیبایی های آسمان شب هستند. اما باید بگم اوضاع اون قدرها هم بد نیست. البته درسته که تعداد اجرام قابل مشاهده در آسمان شهری مثل تهران بسیار کمتر از مناطق تاریک و کویری ایران است ولی آسمان شب های شفاف زمستان رو اگرچه از آلودگی شدید نوری و هوا رنج میبریم، نمی شه از دست داد.
دراین شبها حوالی ساعت 18  اگر روبه  جنوب غرب آسمان بایستیم پرنورترین جرم آسمان بعد از خورشید و ماه رو خواهیم دید، یعنی سیاره زیبا و پرفروغ ناهید (زهره). به راستی که آدم از دیدن این جرم پرنور اونهم در آسمان تهران شگفت زده می شه.
اما در همین ساعات می تونیم یه سیاره زیبای دیگه هم ببینیم. کافیه رو به جنوب آسمان بایستیم تا  شی پرنور دیگه ای توجه مارو به خودش جلب کنه. بزرگترین سیاره منظومه شمسی یعنی سیاره مشتری. میبینید که حتما لازم نیست برای دیدن این اجرام، تلسکوپ یا دوربین داشته باشیم.
حوالی ساعت 19 اگر به شرق آسمان نگاه کنیم معروفترین صورتهای فلکی این ماهها رو خواهیم دید. ابتدا 6 ضلعی زیبای صورت فلکی ارابه ران که با ستاره پرنور خود یعنی  عیوق به خوبی در آسمان نمایان است. این ستاره با ما 45 سال نوری فاصله دارد و پنجمین ستاره پر نور آسمان است.

 در قسمت پایین صورت فلکی ارابه ران، صورت فلکی معروف ثور (گاو) قرار دارد که پرنورترین ستاره آن، دبران، به خوبی به رنگ زرد و نارنجی مشخص است. این ستاره در جایگاه چشم گاو قرار دارد و با ما حدود 60 سال نوری فاصله دارد اما یکی از معروفترین اجرام آسمانی در صورت فلکی ثور قرار دارد. خوشه زیبای پروین. اگر ستاره دبران را به سمت بالا کمی متمایل به راست امتداد دهیم به راحتی این خوشه زیبا را خواهیم یافت. خوشه قلائص هم که به شکل عدد 7 است در این صورت فلکی قرار دارد و دبران هم یکی از ستاره های تشکیل دهنده این خوشه است.

اما در شرق صورت فلکی ارابه ران به دو ستاره پرنور در کنار هم بر می خوریم که پولوکس و کاستور نام دارند و پرنور ترین ستارگان صورت فلکی جوزا یا دو پیکر هستند. ستاره پرنورتر، پولوکس نام دارد که با ما 35 سال نوری فاصله دارد کاستور نیز در فاصله 51 سال نوری از زمین قرار دارد.

اما در همین ساعات به طور مثال در ساعت 19:30 در قسمت جنوب شرق آسمان به یکی از زیباترین صور فلکی آسمان بر می خوریم. صورت فلکی جبار یا شکارچی، جبار با سه ستاره ای که بصورت افقی در کنار هم قرار دارن به خوبی در آسمان مشخص است. این سه ستاره کمربند معروف جبار را تشکیل می دهند. جبار در آسمان به شکل شکارچی است که در یک دست گرز و در دست دیگرش شکار آن قرار دارد.
 پر نورترین ستاره این صورت فلکی یک غول آبی-سفید است که رجل الجبار ( پای چپ شکارچی ) نام دارد و با ما 900 سال نوری فاصله دارد! اما درقسمت بالا، سمت چپ جبار یک ستاره ابر غول سرخ قرار دارد که رنگ نارنجی آن به خوبی قابل تشخیص است. این ستاره ابط الجوزا نام دارد و دومین ستاره پرنور جبار ودهمین ستاره پرنور آسمان است جالب است بدانید که قطر این ستاره 500 برابر خورشید ماست!! پایین کمربند جبار 3 ستاره به صورت عمودی قرار دارند که موسوم به شمشیر جبارند و سحابی معروف و ستاره ساز جبار در این شمشیر قرار دارد.

                                                         
 در سمت جنوب شرق جبار پر نورترین ستاره آسمان شب قرار دارد  ستاره معروف شباهنگ یا شعرای یمانی یا سیریوس که پرنورترین ستاره صورت فلکی سگ بزرگ است. این ستاره با ما 8.65 سال نوری فاصله دارد و از نزدیکترین ستارگان آسمان به خورشید است. (به فاصله شباهنگ و ستاره رجل جبار دقت کنید.) صورت فلکی سگ بزرگ در آسمان به دنبال جبار است.
 
    صورت فلکی سگ بزرگ همراه پرنورترین ستاره آسمان، شباهنگ یا سیریوس

در شرق صورت فلکی جبار به ستاره پرنوری به نام شعرای شامی بر می خوریم. ستاره های ابط الجوزا،  شباهنگ و شعرای شامی تشکیل مثلث بزرگی را در آسمان می دهند به نام مثلث زمستانی که نوید بخش شب های سرد زمستان است.

                                                     مثلث زمستانی
در این ساعات در سرسو (بالای سرمان) صورت فلکی  برساووش قرار دارد که ستاره متغییر الغول جزیی از این صورت فلکی است.
                           صورت فلکی برساووش همراه با ستاره الغول

 در شمال آسمان هم صورت فلکی یا W شکل ذات الکرسی  قرار دارد که  از جمله صور فلکی مسیریاب برای انسان است تا شمال جغرافیایی زمین را پیدا کند.                                                               

پیدا کردن شمال آسمان و ستاره قطبی با کمک صورت فلکی ذات الکرسی

اگر کمی از خواب خود بزنیم حول و حوش 2.30  یا 3 بامداد می توانیم سیاره سرخ گون مریخ و ارباب  حلقه ها زحل را ببینیم در این ساعات در شرق و جنوب شرق آسمان صورت فلکی  داس شکل اسد قرار دارد با ستاره پرنور خود به نام قلب الاسد  این صورت فلکی به شکل شیر نیز می باشد که ستاره قلب الاسد حکم قلب این شیر را دارد مریخ در قسمت دم شیر و در انتهای اسد قرار دارد و به خوبی به رنگ سرخ جلوه گر است.


 اما در سمت شرق اسد و کمی پایین تر، صورت فلکی دوشیزه (سنبله) قرار دارد با ستاره معروف خود به نام سماک اعزل. سیاره زحل در این شب ها در این صورت فلکی قرار دارد. در آسمان تهران از این صورت فلکی تنها ستاره سماک اعزل دیده می شود و سیاره زیبای زحل در کنار این ستاره به رنگ تقریبا زرد به خوبی با چشم غیر مسلح نمایان است.
                                         صورت فلکی سنبله

در این ساعات در سمت شرق آسمان صورت فلکی عوا تازه طلوع کرده است و پر نو ترین ستاره آن یعنی سماک رامح  به خوبی نمایان است. این صورت فلکی شبیه بادبادک، نوید بخش  فرا رسیدن بهار است.
                در وسط تصویر صورت فلکی بادبادکی شکل عوا نمایان است

توجه به این نکته ضروریه که با سپری شدن این شبها و به پایان رسیدن ماه بهمن موقعیت قرارگیری صور فلکی و ساعات طلوع و غروب آنها تغییر خواهد کرد واین به علت چرخش زمین است.
می بینید که در آسمان آلوده تهران نیز، آسمان شب زیباییهای خود شو داره. کافیه سرمون رو بالا بگیریم و کمی هم حوصله داشته باشیم. آسمان شفاف زمستان با اجرام و صورتهای فلکی آن، بسیار دیدنی و جالبه. البته باید شانس داشته باشیم که به هوای ابری برخورد نکنیم.
                                         لباس گرم یادتون نره.
                                                
  نویسنده: مرصاد جعفری


همایش نجوم و کیهان شناسی ماهنامه نجوم

سه شنبه 4 بهمن 1390ماهنامهٔ نجوم در ادامهٔ برگزاری برنامه‌ های ترویجی نجوم در جامعه، «همایش نجوم و کیهان‌ شناسی» را با همکاری کتابخانهٔ حسینیه ارشاد ۴شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۰ از ساعت ۱۸ تا ۲۱ برگزار می‌‌ کند:

بخش‌های مختلف این برنامه سخنرانی و برگزاری نمایشگاه تصاویر نجومی و رصدِ تلسکوپی آسمان است. دکتر رضا منصوری مدیر طرح رصدخانهٔ ملی ایران دربارهٔ انرژی تاریک در کیهان‌شناسی و نوبل فیزیک ۲۰۱۱ سخنرانی خواهند کرد. سخنران دیگر این برنامه، دکتر محمدتقی می‌رترابی استاد دانشگاه الزهرا، نیز دربارهٔ انبساط عالم صحبت خواهند کرد.

به دلیل هدف ترویجی این برنامه‌ سخنرانی‌ها تا حد امکان به زبان ساده و بدون پیچیدگی‌های علمی ارائه خواهد شد.
بخش جذاب دیگر برنامه بازدید از نمایشگاه تصاویر نجومی از زمین تا کیهان است. این نمایشگاه به همت انجمن علمی دانشکده فیزیک پلی تکنیک تهران در محل همایش برگزار می‌شود.

حضور در این همایش برای تمام علاقه‌مندان آزاد و رایگان است. مکان برگزاری سالن کتابخانهٔ حسینیهٔ ارشاد است. آدرس: خیابان شریعتی- نبش کوچه کل نبی- شماره۱۱ 

منبع: ماهنامه نجوم


سحابی جادوگر، آیا جادوگر کیهان را میتوانید تشخیص دهید؟

یکشنبه 2 بهمن 1390

چه نیرویی بر سحابی جادوگر حكمرانی می‌كند؟ جاذبه‌‌اش به اندازه‌ی كافی زیاد است  كه ستاره‌ها را شكل دهد وبادهای ستاره ای و تابش قدرتمندی دارد كه بتواند برج های گازی را خلق كند و از بین ببرد. این توده گازی فقط 8000 سال نوری از زمین دورتر است؛ در تصویر بالا سحابی جادوگر، خوشه‌ی باز NGC 7380  را در برگرفته است. از نظر بصری برهم كنش ستاره‌ها، گاز و غبار، شكلی خیالی از جادوگر قرون وسطی  را خلق كرده است. منطقه‌ی فعال شكل‌گیری ستاره‌ حدود 100 سال نوری را فراگرفته است كه باعث می‌شود این منطقه بزرگ‌تر از اندازه‌ی زاویه‌ای ماه به نظر بباید. سحابی جادوگر در صورت‌فلكی پادشاهی قیفاووس (Chepheus) قرار دارد و با تلسكوپ‌های كوچك هم دیده می‌شود؛ گرچه سحابی ممكن است فقط چند میلیون سال دوام بیاورد اما برخی از ستاره ها ممكن است بیشتر از خورشید ما عمر كنند. 

آیا میتوانید شکل ظاهری این ابر گازی ستاره زا که شبیه جادوگران قرون وسطی است را تشخیص دهید؟

امتیاز عکس: Rolf Geissinger

مترجم: ساناز مصطفی زاده

ویرایش متن: مرصاد جعفری 

برگرفته از سایت ماهنامه نجوم

 
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها