(شبکه آسمان) SKY NET

نویسنده: مرصاد جعفری

قدمی کوچک برای قحطی زدگان شرق آفریقا

چهارشنبه 19 مرداد 1390

"برنامه رصد مناسبتی جمعه 21 مرداد 1390 را ااز دست ندهیم."

 

با شرکت در این برنامه هم از زیبایی های آسمان لذت ببریم و هم قدمی کوچک ولی تاثیر گذار جهت کمک به مردم قحطی زده سومالی برداریم.

به یاد داشته باشیم که عده ای چشم انتظار کمک های انسان دوستانه ما هستند.

مکان: خیابان ولیعصر- خ سرلشگر فلاحی(زعفرانیه) - بوستان زعفرانیه- رصدخانه زعفرانیه

شروع برنامه: قبل از غروب آفتاب

:اطلاعات بیشتر در وب سایت صلح ستارگان به نشانی

http://www.starpeace.org/Fa/default.aspx


رصد توده های گازی معلق به سمت یک سیاهچاله عظیم توسط رصد خانه فضایی چاندرای آمریکا

جمعه 14 مرداد 1390

 

برای نخستین بار از توده ای از جریانهای گازی داغ  در مقابل یک سیاهچاله به وسیله اشعه -X  با وضوح بسیار بالا تصویربرداری شده است. این مشاهدات در رصدخانه چاندرا ناسا به حل دو مشکل اساسی در اختر فیزیک نوین کمک خواهد کرد : درک چگونگی رشد سیاه چاله ها و نحوه ی واکنش ماده در اثر گرانشهای شدید.
این سیاهچاله در مرکز یک کهکشان بزرگ به نام NGC 3115 که حدود 32 میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد در صورت فلکی سکستانت واقع شده است. داده های بی شمار قبلی نشان دهنده این موضوع است که مواد، در حال سقوط به سمت سیاه چاله  و ورود به درون آنها می باشند، اما هیچ کدام از این پدیده ها به دلیل وجود گازهای داغ نیست.

کهکشان NGC 3115

با تصویربرداری در فواصل مختلف از این ابر سیاهچاله، ستاره شناسان یک دهانه سیاهچاله ای صعب العبوررا مشاهده کردند که در ابتدا، مسیر حر کت توده های گازی را تحت تاثیر نیروی گرانش خود قرار میدهد وسپس آنها را به درون خود می بلعد.این بخش از سیاه چاله به شعاع باندی معروف است.

"یافتن چنین شواهد روشنی مبنی بر وجود گاز در تسخیر یک ابرسیاهچاله بسیار هیجان انگیز می باشد" این را کا- وا وانگ از دانشگاه آلاباما می گوید، که این پژوهش را دربیستم جولای در نشریات فیزیک هسته ای منتشر کرد: "قدرت تحلیلی رصدخانه چاندرا از طریق مطالعه این شیء نسبتا نزدیک، فرصت  بی مانندی در درک هر چه بیشتر نحوه جذب مواد توسط سیاهچاله ها فراهم می کند.
زمانی که جریان گاز به سمت یک سیاه چاله منتشر می شود، آن را فشرده می کند و باعث هر چه داغتر و درخشان تر شدن آن می شود، در حال حاضر این پدیده از طریق مشاهدات اشعه-X تایید شده است. 

پژوهشگران دریافتند این پدیده که درفاصله ی حدوداً 700 سال نوری مانده به سیاهچاله دمای توده های گازی کم کم افزایش پیدا می کند، نشان دهنده موقعیت شعاع باندی است. این اظهارات که سیاه چاله قرار گرفته در مرکز کهکشان NGC 3115 دارای جرمی بالغ بر دو میلیارد بار بزرگتر از خورشید ماست، آن را نزدیکترین سیاهچاله از لحاظ اندازه نسبت به زمین ساخته است.

همانگونه که از قبل نیز انتظار آن می رفت داده های به دست آمده از رصدخانه چاندرا نشان می دهد گازهای نزدیک تر به سیاه چاله در مرکز کهکشان،متراکم تراز گازهای خارج از آن می باشد. با استفاده از خواص مشاهده شده از گازها و پاره ای فرضیات ،این تیم تحقیقاتی محاسبه کرده هر ساله توده های گازی وزنی معادل 2 درصد از جرم خورشید پیدا می کنند که در حال کشیده شدن به سمت شعاع باندی در دهانه این سیاه چاله می باشد.

این گونه گمانه زنی ها مبنی بر اینکه چه میزان از انرژی این گازها به پرتوهای نوری تبدیل می شود، اخترشناسان را بر آن داشته تا به دنبال منبعی باشند که بیش از یک میلیون بار درخشان تر از آن چیزی است که در کهکشان NGC 3115 دیده شده.

یک نویسنده به نام جیمی اروین گفته است: "یکی از مهم ترین اسرار نهفته در اخترفیزیک این است که چگونه فضای پیرامون ابرسیاهچاله ها می تواند این قدر تاریک باقی بماند، در صورتی که همواره مقدار فراوانی سوخت برای شعله ور شدن وجود دارد."وی همچنین در دانشگاه آلابامای توسکالونا افزود: "این سیاهچاله خود یک نمود کوچکی در حل این معماست."

دست کم دو توضیح محتمل برای حل این تناقض وجود دارد.اول این که در واقع مقدار خیلی اندکی از موادی که پیرامون این سیاهچاله غوطه ور هستند به داخل شعاع باندی بلعیده می شوند. احتمال دیگر این است که تبدیل انرژی به پرتوهای نوری بسیار کمتر از آنچه قبلا پنداشته می شد تاثیر گذار است.

مدل های مختلف در توصیف نحوه جریان مواد درون سیاه چاله ها، به هنگام اندازه گیری میزان سرعت تراکم توده های گازی رصد شده که به سمت این سیاهچاله  نزدیک می شدند، باعث بوجود آمدن اظهارنظرهای متفاوتی در این زمینه شده است. تعیین دقیق تر میزان تراکم گازهااز روی مشاهدات آتی می بایست به اختر شناسان در رد برخی از این گونه اظهارات کمک کند.

(کانون پروازهای فضایی مارشال ناسا در هانتسویل ، آلاباما ، مدیر برنامه های رصدخانه چاندرامؤسسه مدیریت مأموریت های علمی در واشنگتن. رصدخانه اخترفیزیک اسمیتسونیان علوم چاندرا و عملیات پرواز از کمبریج ، ایالت ماساچوست امریکا.)

مترجم: میثم ریاحی

ویرایش: مرصاد جعفری

منبع: NASA.GOV، ماموریتهای تلسکوپ پرتو-X چاندرا

لینک مستقیم: http://www.nasa.gov/mission_pages/chandra/news/H-11-248.html


عظیم ترین تلسکوپ های جهان (قسمت دوم)

سه شنبه 11 مرداد 1390

نوبت می رسه به نهمین چشم عظیم جهان، سازه عظیمی که در جنوب غرب آمریکا در ایالت آریزونا قرار دارد.
تلسکوپ ام.ام تی (Multiple Mirror Telescope) یا چند آیینه.


این تلسکوپ بر فراز قله هاپکینز در ارتفاع 2616 متری قرار دارد و در طول موج نور مرئی فعالیت می کند.


آیینه های آن به صورت تکی نبوده و همانطور که از نام آن پیداست به صورت چندین آیینه در کنار هم قرار دارند و قطر آن به 6.5 متر می رسد و ام. ام. تی را در رده نهمین تلسکوپ غول پیکر دنیا قرار می دهد.


برخی فعالیت های این تلسکوپ:
مطالعه کوتوله های سفید دوتایی و دوره تناوب آنها، مطالعه سرعت و شتاب پراکندگی خوشه های موجود در کهکشان ام81 و ام51، جستجوی ماده تاریک در یک کهکشان کوتوله و بررسی خوشه باز کپلر.

ام.ام.تی در حال انجام ماموریت

 

عظمت تلسکوپ MMT !!!

تصویر گرفته شده توشط ام.ام.تی  از یک کهکشان مارپیچی:

www.MMTO.org          سایت رسمی رصدخانه MMT

مرصاد جعفری

با ارسال نظر به رشد و پیشرفت مطالب علمی وبلاگ  کمک خواهید کرد.

ادامه دارد.......
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها